Makijaż permanentny maskuje niedoskonałości urody, podkreśla jej walory, a co najważniejsze – nie rozmazuje się w najmniej nieoczekiwanych momentach. Ponadto, makijaż permanentny świetnie tuszuje defekty skóry, takie jak plamy pigmentacyjne, blizny czy przebarwienia.

Makijaż permanentny (makijaż trwały) należy do zabiegów kosmetologii estetycznej. Zapewnia nam zadbany wygląd, pięknie podkreślone oczy, brwi i ponętne usta w każdej sytuacji co z pewnością daje duży komfort w codziennym życiu. Pomaga nam także zaoszczędzić czas rano lub w innych sytuacjach kiedy chcemy dobrze wyglądać, ale nie zawsze mamy czas na podkreślenie urody. Oprócz podkreślania urody, makijaż permanentny służy do tuszowania mankamentów urody – wypełniania ubytków w brwiach i nadawania im odpowiedniego kształtu, korygowania kształtu oczu i ust, tak by zbliżyć je do ideału.

Makijaż permanentny zyskał swoją popularność pod koniec lat 80 tych, i od tego czasu zyskuje coraz więcej zwolenniczek.

NA CZYM POLEGA

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu barwnika do warstwy podstawnej naskórka (ok 0,28 mm). Wprowadzanie barwnika w głębsze warstwy, czyli do skóry właściwej to wykonanie tatuażu. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia zaopatrzonego w cienkie igły ze stali nierdzewnej.

Możemy wykonać makijaż permanentny brwi, oczu i ust.

Wykonując makijaż permanentny brwi można je np. optycznie zagęścić, skorygować asymetrię, zaznaczyć łuki brwiowe, pogrubić, wydłużyć, uzupełnić ubytki, nadać im prawidłowy kształt i kolor, podkreślić je czy wykonać jakiekolwiek inne poprawki, które wydobędą piękno naszych brwi i dodadzą wyrazistości całej twarzy.
Makijaż permanentny brwi wykonuje się metodą cienia, piórkową oraz pixelową. Metoda cienia polega na całościowym pokryciu skóry kolorem. Ta metoda odpowiednia jest dla osób o jasnych, rzadkich lub nawet znikomych brwiach.
Metoda piórkowa polega na dorysowaniu pojedynczych brwi. Jest ona odpowiednia na osób o gęstych lecz nieregularnych brwiach.
Metoda pixelowa polega na umieszczeniu bardzo małych kropeczek na całej powierzchni brwi.

Makijaż permanentny oczu polega na wykonaniu kresek na powiekach górnych, rzadziej na dolnych. Kreski mogą być wykonane u nasady rzęs – dają wtedy wrażenie zagęszczenia rzęs lub mogą być nieco grubsze i imitować kreski narysowane eyelinerem.

W przypadku ust makijaż permanentny polega na obrysowaniu konturu ust lub wypełnieniu ust wraz z cieniowaniem. Możliwe jest również połączenie konturu wraz wypełnieniem. Kontur wydobywa naturalny kształt ust który często bez makijażu jest słabo widoczny, lekko rozmyty a usta wydają się mniejsze niż w rzeczywistości. Wypełnienie ust daje wrażenie pełniejszych ust, lekko pomalowanych pomadką.

Pytania

Contour Make-up służy przede wszystkim zatuszowaniu niedoskonałości twarzy. Nie maluje jej lecz podkreśla w sposób naturalny kontury. Można nim skorygować kształt ust – powiększyć je, wyrównać brak symetrii, wzmocnić czerwień warg kolorem zbliżonym do naturalnego lub bardziej ekstrawaganckim. Można również podkreślić kontur oczu. Kreseczki na powiekach u nasady rzęs są prawie niewidoczne, ale sprawiają, że oczy nabierają wyrazistości. Korekty wymagają też często brwi – niesymetryczne, opadające, zbyt cienkie, przerzedzone. Taki makijaż sprawdza się także świetnie w maskowaniu defektów skóry – plam pigmentacyjnych, blizn, przebarwień.
To świetne rozwiązanie dla kobiet, które rano cierpią na brak czasu. Idealne rozwiązanie dla uprawiających sporty wodne (tusz fatalnie się rozmazuje), planujących długi pobyt w szpitalu. Ratunek dla osób pozbawionych brwi czy rzęs po chemioterapii, jak również dla wszystkich, którzy nie lubią lub nie mogą się malować z powodu uczuleń.

Makijaż permanentny utrzymuje się ok 1 do 5 lat. Wszystko zależy od tego w jakim tempie regeneruje się naskórek oraz od intensywności stosowanych pigmentów. Po upływie tego czasu makijaż permanentny ulega stopniowemu rozjaśnieniu. Tak więc, jest to zabieg którego efekty widoczne są kilka lat, dlatego też decyzja o jego wykonaniu, kształcie, kolorystyce powinna być dobrze przemyślana.

Makijaż permanentny powinien być wykonany w takich kolorach aby wyglądał jak najbardziej naturalnie. Przez zabiegiem powinna zostać wykonana analiza kolorystyczna – do zimnego typu cery dobieramy zimne kolory makijażu a do ciepłego ciepłe. Należy pamiętać, że makijaż permanentny powinien podkreślać urodę, twarz ma wyglądać na wyraźniejszą lecz naturalną.

Choć w trakcie zabiegu może dojść do podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet obrzęku skóry, takie objawy ustępują szybko i następnego dnia można iść do pracy. Dwa dni po wizycie u linergistki skóra zaczyna się złuszczać i trzeba traktować ją preparatami nawilżającymi. Twarz należy myć tylko wodą lub mleczkiem i tonikiem. Przez pierwszy tydzień lepiej unikać sauny i basenu, a przez 6 tygodni kontaktu ze słońcem.